7 Ιανουαρίου 2015

Στραπάτσο για ΠΑΟΚ, έμεινε εκτός Κυπέλλου Ελλάδας

Ηχηρός αποκλεισμός από τη φάση των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας, αφού ο ΠΑΟΚ έμεινε στο 0-0 με την Κέρκυρα στο Νησί των Φαιάκων και μαζεύοντας μόλις 2 βαθμούς σε 3 αγωνιστικές, τερμάτισε στην 4η θέση του 2ου ομίλου του θεσμού.

Η νίκη ήταν καθοριστικής σημασίας για τον "δικέφαλο του βορρά", ωστόσο ο Άγγελος Αναστασιάδης επέλεξε ένα σχήμα με πολλούς αναπληρωματικούς ποδοσφαιριστές λόγω rotation.

Στο 1ο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκτός κλίματος αγώνα και κινδύνεψαν αρκετές φορές από τον Χαβίτο. Επιθετικά δεν ήταν απειλητικοί, με τον Σαρλ Ιτάνζ να έχει περισσότερη δουλειά από τους δύο τερματοφύλακες, αλλά στο 42' να αποχωρεί τραυματίας.

Στο 2ο μέρος, ο τεχνικός του ΠΑΟΚ έριξε στο παιχνίδι τον Ράζβαν Ρατς και τον Στέφανο Αθανασιάδη. Η εικόνα της ομάδας βελτιώθηκε, ωστόσο το γκολ δεν ερχόταν.

Στο 76ο λεπτό χάθηκε η ευκαιρία του αγώνα, όταν ο Ρουμάνος μπακ έβγαλε τη σέντρα, ο Δημήτρης Παπαδόπουλος έπιασε μόνος του την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Οι όποιες προσπάθειες των φιλοξενουμένων για το νικητήριο γκολ δεν καρποφόρησαν και το 0-0 έμεινε μέχρι τέλους, στέλνοντας την Κέρκυρα στην επόμενη φάση και τον ΠΑΟΚ εκτός και αυτής της διοργάνωσης μετά από το Europa League.

Η ταυτότητα του αγώνα

Γήπεδο: ΕΑΚ Κέρκυρας

Κέρκυρα: Κουτζαβασίλης, Παρασκευαΐδης, Γκόμες (38' λ.τ. Ζουμπουλάκης), Ρόχας (85' Ναγιάρ), Μαρκόβσκι, Κρητικός, Χαβίτο, Σάντσες (69' Κόντος), Σιόντης, Ντιμιτρόφσκι, Ντιόγκο

ΠΑΟΚ: Ιτάνζ, Κωνσταντινίδης, Σκόνδρας, Βίτορ, Ποζατζίδης (46' Ρατς), Μαντούρο, Τζανδάρης (62' Αθανασιάδης), Κάτσε, Σαββίδης, (69' Μακ), Γκολάσα, Παπαδόπουλος

Κάρτες: 12' Παρασκευαΐδης, 65' Μαρκόφκσι - 28' Κωνσταντινίδης, 59' Τζανδάρης
Διαιτητής: Αλέξανδρος Δημητρόπουλος (Φθιώτιδας)