4 Οκτωβρίου 2013

Παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου ο ΠΑΟΚ, 1-1 με την Αλκμααρ

Το δικό του γκολ στο 93΄ κράτησε τον ΠΑΟΚ «ζωντανό», του χάρισε έναν υπερπολύτιμο βαθμό και πλέον ο «Δικέφαλος» είναι το φαβορί για να πάρει την πρώτη θέση στον όμιλο, αφού αυτές οι δύο ομάδες δείχνουν ξεκάθαρα οι πιο ικανές για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ.

@kathimerini

Το τελικό 1-1 κρίνεται απόλυτα δίκαιο για τον «Δικέφαλο», που θα έπρεπε βάσει της απόδοσής του να είχε σκοράρει και νωρίτερα. Είχε δοκάρι στο 8΄ με τον Τζιώλη, είχε δεύτερο δοκάρι στο 51΄ όταν από σέντρα του Τζαβέλλα η κεφαλιά του Λούκας τράνταξε την οριζόντιο δοκό του Εστεμπαν, όμως οι Ολλανδοί ευτύχησαν να σκοράρουν πρώτοι.

Στην ουσία, η Αλκμααρ εκμεταλλεύτηκε την άνοδο στην απόδοσή της στο τελευταίο 20λεπτο και πίεσε τον ΠΑΟΚ, που είχε σε καταπληκτική κατάσταση τον Χακόμπο. Δοκάρι είχαν και οι Ολλανδοί στο 71΄ και δύο λεπτά αργότερα ο Ισπανός πορτιέρο με τα ακροδάχτυλα έδιωξε σε κόρνερ σουτ του Γκούντμουσον. Ιδια φάση έγινε και στο 82΄, όμως, μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Οβερτουμ βρήκε με έξυπνη σέντρα τον Χαβελέου και αυτός εκμεταλλεύτηκε το ότι τον κάλυπτε ο Κίτσιου (ίσως το μοναδικό λάθος του δεξιού μπακ του ΠΑΟΚ χθες) και πλάσαρε τον Χακόμπο για να κάνει το 1-0.

Ο Χουμπ Στέφενς έδωσε εντολή στους συνεργάτες του για να μπει ο Σαλπιγγίδης. Στο 84΄ ο φυσικός αρχηγός του ΠΑΟΚ πάτησε στο χορτάρι και στο 88΄ έχασε την πρώτη του ευκαιρία όταν βρέθηκε μέσα στην περιοχή μια ανάσα από το γκολ, αλλά δεν μπόρεσε να σουτάρει σωστά. Στο 92΄ μετά από γύρισμα του Τζαβέλλα, ο Σαλπιγγίδης δεν πρόλαβε την μπάλα για να τη στείλει με προβολή στα δίχτυα του Εστεμπαν, όμως το έκανε ένα λεπτό αργότερα. Ο Λόρενς έκανε σέντρα στη μεγάλη περιοχή, ο Αθανασιάδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στον «Σάλπι» και αυτός δίχως να σκεφτεί, κοντρόλαρε και σούταρε. Η μπάλα βρήκε στον Κοσταρικανό τερματοφύλακα της Αλκμααρ, αλλά κατέληξε στα δίχτυα και έτσι διαμορφώθηκε το 1-1, αποτέλεσμα που κρατάει τον ΠΑΟΚ στην κορυφή του ομίλου.

Ο «Δικέφαλος» παρουσίασε προβλήματα στην αμυντική λειτουργία του, όμως έδειξε χαρακτήρα στα δύσκολα, όπως ακριβώς είχε κάνει και στην πρεμιέρα των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, σκοράροντας και τότε στις καθυστερήσεις για τη νίκη επί της Σαχτιόρ Καραγκάντι. Σήμερα ήταν η σειρά του Σαλπιγγίδη να δείξει το «φονικό» του ένστικτο, την ύστατη στιγμή, ουσιαστικά στην τελευταία επίθεση του αγώνα…

ΑΛΚΜΑΑΡ: Εστέμπαν, Φιρχέφερ, Γιόχανσον Μ., Χαβελέου, Βάουτενς, Γκούντελι, Μάρτενς, Ελμ, Ορτίθ, Γιόχανσον Α., Μπέερενς (Γκούντμουνσον 69΄).

ΠΑΟΚ: Χακόμπο, Τζαβέλλας, Κίτσιου, Κατσουράνης, Βίτορ, Τζιόλης, Λάζαρ (Σαλπιγγίδης 84΄), Νίνης (Λόρενς 76΄), Στοχ, Λούκας (Ολίσε 72΄), Αθανασιάδης.

• Στο Καζαχστάν, η Σαχτιόρ Καραγκάντι ήρθε ισόπαλη με σκορ 22 με τη Μακάμπι Χάιφα, παρότι βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0 στο ημίχρονο.